Jak udekorować 30 m2

Fototapeta róża

Małe mieszkania jedno-pokojowe lubią fantazjować o większych przestrzeniach. Gdy zapada zmrok, gdy układamy się do snu, małe mieszkania marzą aby ściany przesunęły się odrobinę, a wnętrze zyskało na szerszej akustyce. Technicznie rzecz ujmując, przesunięcie ścian jest raczej niewykonalne, ale są sposoby na oszukanie naszych oczu. Zastosowanie odpowiedniej dekoracji może w znaczący sposób powiększyć optycznie małe wnętrza. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko nadaje się do wszystkiego, a zatem niektóre wzory są wręcz niewskazane do 30-metrowych mieszkań.

Gdzie nie sadzić róż

Fototapeta Paryż

Do małych wnętrz niewskazane są ozdoby wykonane w oparciu o zdjęcia makro. Powiększone płatki kwiatów, źdźbła trawy okryte 50cm kropelką rosy. Powiększone fragmenty przedmiotów oraz natury będą nadawały się do dużych przestrzeni. Małe wnętrze niejednokrotnie nie pozwoli na zachowanie właściwej odległości od ogromnego płatka, gdy zaaplikowana na ścianę fototapeta róża spowoduje zamiast powiększenia wnętrza efekt przytłaczający. Efekt dekoracyjny w takim przypadku będzie odwrotny od zamierzonego.

Małe elementy i duża przestrzeń

fototapeta Wrocław

Wiedząc jakich wzorów się wystrzegać, poszukajmy odpowiednich aranżacji dla małego salonu. Ponieważ na dekorację będziemy patrzyli zarówno z biska jak i daleka, warto zastanowić się nad wzorem, który dostosuje się do naszych wymagań. Poszukajmy ozdoby, która gdy będziemy patrzyli na nią z bliska zaciekawi małymi elementami i jednocześnie, gdy staniemy dalej ukaże obraz całości. Propozycje dekoracji sięgają od włoskich uliczek po panoramy w tym panoramy – fototapety panoramiczne Paryża, New Yorku-u, Warszawy, Wrocławia. Inną alternatywą będą takie fototapety na ścianę z firmy Art.widi.pl, które optycznie powiększą przestrzeń wspomaganych wzorami natury: parków oraz pejzaży.

Obraz czy fototapeta

Najbezpieczniejsze będzie udekorowanie ściany obrazem. Obraz bowiem różni się

Fototapeta uliczka

zasadniczo od naklejanej fototapety. Obrazy nowoczesne można bowiem dowolnie przewieszać, zmieniać ich ułożenie co w przypadku małych mieszkań może stanowić dodatkowy atut tego rodzaju dekoracji. Atut wykorzystywany w chwili, gdy do mieszkania wstawione zostaną nowe meble, lampa lub mieszkanie będzie remontowane lub choćby odświeżane. Fototapety na czas remontu nie będzie można przewiesić – obraz zawsze.

Pasuje do mebli i dywanu

Niezależnie od tego czy wybrany zostanie obraz czy fototapeta musimy pamiętać, że każdy rodzaj dekoracji ma swoje cechy charakterystyczne – wady i zalety, które w zestawieniu z konkretnym wnętrzem ujawnią w pełni swoje właściwości. Zastosowanie odpowiedniej ozdoby ścian ukierunkuje nasz wybór i jednocześnie ograniczy możliwość popełnienia błędów. Fototapety pokrywają zazwyczaj całą ścianę, a zatem efekt dekoracyjny jest pełniejszy. Obraz jest z natury mniejszy, ale jednocześnie można nim dowolnie manewrować.